Прије седамдесет пет година у Вишеграду је, на основу одлуке тадашње републичке и среске власти, отворена НИЖА ГИМНАЗИЈА.
Школа је радила у обновљеној згради некадашње Грађанске школе у врло тешким условима, без основних учила и потребног наставног кадра.
У периоду послије рата број ученика је стално растао па су и реформе у образовном ситему биле прилагођене школовању стручног кадра потребног за изградњу и обнову земље.
У периоду од десет година извршене су значајне реформе у школству – оновне школе постале су осмогодишње а гимназије су прерасле у Више гимназије.
Ове промјене биле су од значаја, јер су омогућиле младим људима да у континуитету наставе даље школовање у свом мјесту. Тако је коначно, школске 1957/58. године матурирала ПРВА ЈУБИЛАРНА ГЕНЕРАЦИЈА вишеградских гимназијалаца.
Вишеградска гимназија је као самостална школа радила до 1976. год. када је интегрисана у средњошколски центар и пресељена у бившу зграду основне, гдје се и данас налази.
Иначе, стара зграда гимназије је грађена у периоду између два свјетска рата, на мјесту гдје је некада био чувени Каменити хан, а касније аустругарски војни гарнизон.
Зграда је прављена добровољним новчаним прилозима и радом становника вишеградског краја у славу и част краља Петра Карађорђевића Ослободиоца.
Поводом обиљежавања двадесетогодишњиице побједе у Првом свјетском рату и стварања заједничке државе јужнословенских народа, 1938. године свечано је отворен НАРОДНИ ДОМ.
„У тај дом смјестила су се културна и национална друштва, а на спрату средња школа… Отварање средње школе за наш пасивни крај значи много“, пише у допису Одбора за изградњу дома упућеног Дринској бановини.
У току рата зграда је тешко оштећена, порушена и запаљена.
И коначно, првог октобра 1948. године, почела је настава у обновљеној згради поред моста.
Зграда некадашње гимназије, нажалост, није преживјела изазове садашњег времена…!!
Ово, по многоо чему јединствено културно-историјско здање остаје у трајном сјећању бивших ученика некада чувене ВИШЕГРАДСКЕ ГИМНАЗИЈЕ.