Велика поплава која је задесила Вишеград 10. и 11.новембра 1896. године.
Десетог новембра ујутро Дрина је била толико надошла да је у потпуности прекрила ћуприју и већи дио града. Био је то дан када су Вишеграђани први и посљедњи пут видјели своју касабу без моста.
Вишеград је претрпио велику штету, вода је однијела мост на Рзаву и већи дио насеља.
Временом спомен на велики поводањ почео је да прелази у сјећању старијих људи и „тако се на капији, између неба, реке и брда нараштај за нараштајем учио да не жали преко мере оно што утна вода однесе.“