Изградња водовода у Вишеграду током периода аустроугарске власти повјерена је инжењеру Мирославу Лоосе (1884–1966). Припремни радови, мјерење и трасирање започели су у јулу 1906. године, а већ крајем октобра планирана траса водоводне мреже била је завршена.
Те исте године завршени су радови на ускотрачној прузи Сарајево–Вишеград, која је пуштена у промет у јулу 1906. године.
Изградњом водоводне мреже, жељезнице, путева, јавних и војних објеката те павиљона, наставила се урбанизација и модернизација вароши која је тешко страдала у великој поплави 1896. године.
Фотографија у прилогу снимљена је у Вишеграду у љето 1906.год. На фотографији је инжењер Мирослав Лоосе са сарадницима.