Прва државна основна школа у Вишеграду почела је са радом 1880. године.
Школа је била смјештена у приватној кући, поред пута који води ка Мегдану и школу је похађало двадесетак дјечака. Настава се изводила у нехигијенским и неопремљеним просторијама, а први учитељи у недостатку наставног кадра били су аустругарски подофицири.
Уз подршку тадашње државе, локална власт је на десној обали ријеке Рзав у Новој махали, за само шест мјесеци саградила школску зграду на два спрата.
Тако је Вишеград 1885. године добио нову школу која је испуњавала све педагошке захтјеве и била грађена по угледу на европске школе.
Основна четворогодишња школа званично је названа НАРОДНА ОСНОВНА ШКОЛА.
Већ крајем деветнаестог вијека у школи је било стално запослено неколико учитеља, школу је похађало око педесет ученика а први управник био је ЉУБОМИР ПОПОВИЋ, учитељ нашег књижевника Ива Андрића.
Настава у овој згради изводила се до почетка осамдесетих година двадесетог вијека, када је тадашња Основна школа „Вук Караџић“ пресељена у данашњу школску зграду.
